Mangó – Mangifera indica
Bevezető: Mindenki láthatott már mangó gyümölcsöt a boltban. Mint minden gyümölcsöt valamilyen növény nevel. Milyen az a növény? Magvetéssel könnyen kideríthető. Ha a növényünket szépen felneveljük és beoltjuk még teremni is fog. Lehet kapni oltott törpe mangót, ezt a legérdemesebb tartani mivel nem nő nagyra, így a teleltetése is egyszerűbb.
Növény leírása:
Megjelenés: A fa 10-40m magas. Kérge általában sötét szürke-barna, felületesen repedezett.
Levél: Levele lándzsa alakú, 15-35cm hosszú és 6-16cm széles. Enyhén fényes, bőrszerű tapintású. A fiatal levelek puhák, lefelé lógnak, színűk vöröses. Teljesen kifejlődve megerősödnek, sötétzöld színűek lesznek.
Szár: Zöld, majd egyre idősödve megfásul.
Virág: A virágzat 10-40cm hosszú, minden virág kicsi, fehér színű. A virág ötszirmú, 5-10mm hosszú, enyhén édeskés szagú.
Gyökér: Erős főgyökérzet jellemző, de előfordul, hogy szétágazik.
Termés: Fajtától függ a nagysága, színe, alakja, íze. Főleg kerek, ovális és oldalról enyhén lapított. Termés héja vékony, sima. Gyümölcshús az ehető rész, alatta fehér erős csonthéj található, a csonthéjban pedig a mag. A gyümölcs úgy három-hat hónapig érik.
Mag: Kinézete főleg vese formájú, 2 félre és egy gyökérkezdeményre oszlik. A mag színe fehér, vékony barna hártya borítja.
Növény igénye:
Fény: Teljes napfényt igényel.
Tápanyag: Fiatal korában több nitrogén mehet, de egyre idősödve inkább foszfor és kálium legyen a tápoldat fő alkotó része. Vagy egyenlő arányban legyenek.
Hőmérséklet: Meleg igényes, télen 10C alá ne menjen.
Víz: Esővíz, mészmentes víz.
Föld: Jó vízáteresztő talaj, aminek semleges vagy enyhén savanyú a Ph-ja.
Növény termesztése:
Mag csíráztatása:
A nagy lapos magját több féle módon ki lehet csíráztatni. A legegyszerűbb megoldás szerintem a földbe ültetés, és csak várni kell. Azért egy-két dologra oda kell figyelni. A magburokból ki kell szedni a magot. A mag elég hosszú, kicsírázva kizöldül és még nagyobb lesz, ezért elég széles cserépbe ültessük, mert a gyökere nagyon könnyen törik, és nehézkes az átültetése ilyenkor. Ha földbe ültetjük, a mag fölött kb. 1cm föld legyen. Elültetéskor a magot fektetve szoktam ültetni az a biztos, de lehet másképp is. Virágföldbe ültessük, ezt még lehet keverni tőzeggel, lazítás céljából; folyami homokkal és perlittel. Locsolni az elején még jobban lehet, de a kis növény megjelenésénél meg kell várni a két locsolás közti föld megszáradását. Ez azért is fontos mert a mangó gyökere érzékeny a rothadásra. Ha a földje meleget kap a csírázási idő lerövidül. Mint amennyire meleg és fényigényes a mangó a kis magoncnak is ugyan olyan szüksége van rá. A földbe ültetett magok nálam 2-3 hetesen már 5cm-es hajtáskezdeményük volt. 4-5-6 hét után már szépen kifejlődtek és szép nagy leveleik voltak. 4-5 hétig én napos ablakban tartottam őket, utána mentek a fóliasátorba, ami a tűző napon volt. A fülledt meleget nagyon jól bírják, nem olyan vízigényesek, és a sok fényt kifejezetten imádják. A magot lehet még vízben is csíráztatni, arra kell odafigyelni, hogy a magot ne lepje el teljesen a víz, hanem csak félig. Ha a vizet melegen tudjuk tartani, a csírázási idő lerövidül. A kicsírázott magot ültessük el óvatosan, majd a fentiekben írt módon tartsuk.
Saját módszerem: Én egy magas akvárium üvegbe raktam legalább 7-8cm magasan virágföldet. Raktam rá üveglapot, de hagytam rést és a szellőztetés is kellet. Beültettem a magokat, és egy napos ablakba raktam. Figyelni kellet, mert locsolni szükséges volt. Azért is volt jó, mert bent a föld sokáig meleg volt. A magokat 2-3 hétig így tartottam. Utána külön cserépbe ültettem őket, de még a napos szobában voltak. Megerősödve már mentek a fóliasátorba.
Növény nevelése:
Ha már túljutottunk a mag csíráztatásán, és van, egy szép növényünk akkor már csak megfelelően kell tartani. Jó időben a tűző napon kell tartani, mert sok fényt és meleget igényel. Locsolását már leírtam, a lényeg, hogy két locsolás között a földjének ki kell száradnia. Ha tudunk, esővízzel locsoljunk, mert a csapvíz meszes, és a savanyú föld könnyen lúgos lesz, ami a növény pusztulásához vezethet. Tápoldatozni vegetációs időszakban 1-2 hetente kell. Tavasszal és ősszel mikor hidegek vannak, 10 fok alatt ne tartsuk a növényünket, mert nem biztos, hogy túléli. A földje ilyenkor kevésbé legyen nedves, mert a hideg földben könnyen gyökér gombásodása lehet. Télen próbáljunk minél több fényt biztosítani nekik. Egy déli ablakban sok esélye lehet már. Olyan 10-15 fokban már lelassulhat annyira a növekedése, hogy nyugalmi állapotban legyen. A kevés fényben hozott hajtásoknak nincs nagy jövőjük, mert gyengék lesznek. Betegségei között az egyik legrosszabb az antraknózis, ami egy gombás betegség, több változata van, a levélen szürke foltok jelennek meg, spórákkal terjednek és az egész növényen elterjed. A fiatal hajtásokon is szokott lenni. A növényt nagyon legyengíti és előbb-utóbb el is pusztítja. Védekezni réztartalmú gombaölő szerrel lehet, én cuproxat fw-t szoktam használni 0,4%-os töménységben. A magról ültetett növényünk eléri a megfelelő nagyságot, be lehet oltani, és akkor terem is.
Írta: Petróczki Márton
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése